fot. sxc.hu
W dzisiejszych czasach znalezienie wymarzonej biżuterii nie jest żadnym problemem. Sklepy oferują nam praktycznie wszystko, czego człowiek może zapragnąć. Ograniczać może nas wyłącznie kieszeń. I właśnie wtedy, gdy nie stać nas na zakup biżuterii z wyższej półki, jesteśmy skazani na towar niższej kategorii, który nie zawsze musi nas zadowolić. Możemy jednak wydać mało, a przy tym nosić na sobie piękną biżuterię, z której na pewno będziemy zadowoleni. Jak tego dokonać? Odpowiedź jest prosta: zrobić ją samemu!

Duży rynek jest nie tylko właściwością przemysłu jubilerskiego, który przygotowuje dla nas gotowe wyroby, ale także branży, która oferuje nam materiały, dzięki którym sami możemy biżuterię wykonać. Aby jednak do tego doszło, należy zadbać o kilka szczegółów.

Wszystko powinno zacząć się od wyboru rodzaju biżuterii. Czy będą to kolczyki, czy pierścionek, a może naszyjnik lub kolia? Jeśli już wiemy co konkretnie chcemy zrobić, możemy zacząć zastanawiać się nad konkretną formą naszej ozdoby.

Nie należy przejmować się, że nie mamy wizji na elegancką biżuterię. Nie każdy pomysł największych projektantów biżuterii pochodzi bezpośrednio z ich głowy. Oni także potrzebują inspiracji. Dlatego i my powinniśmy rozejrzeć się dookoła i poszukać czegoś, co podsunie nam pomysł. Nie trzeba szukać daleko. Można wziąć do ręki gazety i przyjrzeć się w co przyozdobione są prezentowane tam osoby. Najlepiej jednak wybrać się na spacer, odwiedzić salony, które mają już przygotowaną ofertę gotowej biżuterii, zajrzeć do różnego rodzaju muzeów, gdzie możemy znaleźć inspirację w starożytnych i zabytkowych ozdobach. Nie musimy nawet koncentrować się na biżuterii, równie dobrze świetny pomysł może nam podsunąć sama natura. Dlatego warto chodzić i po prostu patrzeć.

Podstawą jest, aby notować wszystkie pomysły. Może nie od razu przyjdzie nam do głowy gotowa koncepcja, dlatego warto zapisywać wszystko, co nas w jakiś sposób zaciekawi, a później na spokojnie przyjrzeć się naszym zapiskom. Pomysł na pewno przyjdzie. Dlatego pamiętaj, miej zawsze pod ręką kawałek papieru i ołówek, a jeśli zdarzy się, że zapomnisz, zapisz w kilku słowach np. w telefonie.

Gdy wybrałeś już rodzaj biżuterii oraz posiadasz pomysł na jej wykonanie, czas zainteresować się materiałami, które będą nam potrzebne.

Nie powinno być problemu ze znalezieniem sklepu, który zaoferuje nam potrzebne materiały. Dobrze jest wybrać się do jakiegoś lokalnego punktu, w którym z bliska będziemy mogli przyjrzeć się produktom. Kupując coś w internecie skazujemy się wyłącznie na pisemny opis przygotowany przez sprzedawcę, ponadto towar na zdjęciu nie zawsze wygląda dokładnie tak jak w rzeczywistości. Jeśli mamy więc wybór, lepiej osobiście wybrać się na zakupy.

Trzeba pamiętać, że nie wystarczy zaopatrzyć się tylko w materiały, które składają się na biżuterię. Będziemy jeszcze potrzebować narzędzi, które pomogą nam w zespoleniu poszczególnych części naszych ozdób. W tym wypadku również poleca się odwiedzenie lokalnych punktów sprzedaży, gdyż nie tylko będziemy mogli zobaczyć z bliska towar, ale zapytamy o radę sprzedawcę, który pomoże nam w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Zanim zaczniemy pracę z naszą biżuterią trzeba przygotować miejsce, które zapewni nam odpowiednie warunki. Nie da się ukryć, że potrzebna nam będzie przestrzeń, aby zapewnić wystarczająco miejsca na wszystkie potrzebne materiały, narzędzia, a także nasze szkice i projekty, na których będziemy bazować. Zadbaj także o odpowiednie oświetlenie swojego stanowiska pracy. Oczywiście nie zawsze musimy mieć idealne rozwiązania pod ręką aby stworzyć swoją własną biżuterię, jednak w miarę możliwości warto postarać się, aby zapewnić sobie maksymalnie sprzyjające warunki.

Przed rozpoczęciem pracy dobrze jest zapoznać się z jakimś kursem, który w mniejszym lub większym stopniu zapewni nam przygotowanie do należytego wykonania biżuterii. W internecie można znaleźć wiele interesujących pozycji.

Kiedy mamy już wszystko czego potrzebujemy, możemy zabrać się do pracy. Kto wie, może część z nas odkryje w sobie prawdziwy talent? Powodzenia!